Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:BETADINE (Maść, roztwór)
Nazwa polska:JOD
Nazwa międzynarodowa:Povidinum iodinatum
Nazwa angielska:Povidone-Iodine
Postać:Betadine - roztwór do stosowania na skórę 100 mg/ml, maść 100 mg/g.
Wizytówka:Preparat odkażający, do użytku zewnętrznego.
Dostępność:Bez recepty/Rp
Podmiot odpowiedzialny:Egis Pharmaceuticals Ltd.
Wytwórca:Egis Lacta Plant - H
Zalecany:jako środek antyseptyczny do odkażania ran oraz skóry przed zabiegami operacyjnymi, w łojotokowych i ropnych zapaleniach skóry, w zakażeniach jamy ustnej.
Działanie:bakteriobójcze, szczególnie na gronkowce, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwpierwotniakowe; jest środkiem rozpuszczalnym w wodzie, w zetknięciu ze skórą lub błoną śluzową rozpada się uwalniając jod.
Dawkowanie:zewnętrznie; do odkażania nieuszkodzonej skóry roztwór 10% nanosi się na 1-2 minuty, do przemywania błon śluzowych i ran stosuje się roztwór 10%; do kąpieli odkażającej rozcieńcza się płyn i 1 % roztwór nanosi się na skórę i spłukuje wodą po upływie 2 minut. maść - miejsca zmienione smaruje się kilka razy dziennie.
Leki z tej grupy:Betadine, Braunol, Braunovidon, Jodi gel 10%, Polodina R, Polseptol, PV Jod, PV Jod 10%, PVP-Iodine.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.