Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:FENISTIL (Krople, kapsułki)
Nazwa polska:DIMETINDEN
Nazwa międzynarodowa:Dimetindeni maleas, Dimetindenum
Nazwa angielska:DIMETINDENE MALEATE
Postać:Fenistil - krople doustne, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu 4 mg.
Wizytówka:Lek przeciwświądowy, przeciwuczuleniowy.
Dostępność:Bez recepty/
Podmiot odpowiedzialny:Novartis Consumer Health GmbH
Wytwórca:Novartis Consumer Health GmbH - D
Zalecany:w alergicznych chorobach skórnych z towarzyszącym swędzeniem, w pokrzywce, wyprysku, świerzbiączce oraz chorobach układu oddechowego (sezonowy nieżyt nosa - katar sienny).
Działanie:blokuje działanie histaminy - podstawowego czynnika wywołującego reakcję alergiczną u człowieka, w związku z czym reakcja alergiczna jest mniej gwałtowna. Lek przeciwdziała tworzeniu się obrzęków alergicznych, działa przeciwświądowo.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek oraz na inne leki przeciwhistaminowe; podczas ciąży i karmienia piersią a także w postaci kapsułek dzieciom poniżej 12 lat. Ostrożnie u chorych z jaskrą, astmą oskrzelową lub z trudnościami w oddawaniu moczu na skutek rozrostu gruczołu krokowego.
Współdziałanie:zwiększa działanie leków nasennych i trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych (np. Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan) oraz alkoholu; z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) i lekami przeciwcholinergicznymi (np. Akineton, Parkopan, preparaty atropiny - Atropinum, Bellergot, Spasmophen, Tolargin) zmniejsza wydalanie moczu i może wywołać objawy jaskry.
Dawkowanie:doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia 1 kapsułkę (4 mg) lub 2,5 ml kropli co 12 godzin.
Skutki uboczne:senność, zmęczenie, ból i zawroty głowy, suchość ust.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.