Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:HYDROCORTISONUM 0,5%
Nazwa polska:HYDROKORTYZON
Nazwa międzynarodowa:Hydrocortisonum, Hydrocortisoni acetas
Nazwa angielska:HYDROCORTISONE ACETATE
Postać:Hydrocortisonum 0,5% - krem 5 mg/g.
Wizytówka:Steroidowy lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.
Dostępność:Bez recepty/Rp
Podmiot odpowiedzialny:Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
Wytwórca:Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. - PL
Zalecany:miejscowo w ostrych stanach zapalnych pochodzenia uczuleniowego (atopowe zapalenie skóry), liszaj rumieniowaty, liszaj płaski, liszaj wielopostaciowy, łuszczyca owłosionej skóry głowy.
Działanie:przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na lek; przy trądziku i trądziku różowatym, w stanach przedrakowych i nowotworach skóry. Preparat nie może być stosowany w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Należy unikać długiego i częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton), szczegónie dotyczy to kobiet w ciąży i karmiących. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku u dzieci oraz przy smarowaniu powiek u chorych na jaskrę.
Dawkowanie:zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle na chorą skórę nanosi się 2-3 razy dziennie cienką warstwę kremu, następnie można stosować 1-2 razy dziennie.
Skutki uboczne:bakteryjne zakażenia skóry, trądzik różowaty oraz odbarwienia skóry.
Leki z tej grupy:Hc 45, Hydrocortisonum, Hydrocortisonum 1%, Hydrocortisonum aceticum, Iwostin HC.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.