Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:ELMETACIN
Nazwa polska:INDOMETACYNA
Nazwa międzynarodowa:Indometacinum
Nazwa angielska:Indometacin
Postać:Elmetacin - aerozol do stosowania zewnętrznego 10 mg/g.
Wizytówka:Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, do użytku zewnętrznego.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Sankyo Pharma GmbH
Wytwórca:Sankyo Pharma GmbH - D
Zalecany:w bólach, obrzękach i zmianach zapalnych stawów spowodowanych zmianami reumatycznymi bądź urazami (skręcenia, stłuczenia), w zapaleniu ścięgien i pochewek ścięgnistych, w zesztywnieniu stawu barkowego, w zapaleniu mięśni i torebek stawowych, w bólach spowodowanych chorobą zwyrodnieniową stawów.
Działanie:bardzo silne przeciwzapalne, korzystnie oddziałuje na obrzęki i bóle stawowe, powoduje ich zmniejszenie i poprawia czynność narządu ruchu, działa chłodząco.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na indometacynę (Metindol) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Naproxen, Rantudil, Voltaren), w okresie ciąży, zwłaszcza podczas trzech ostatnich miesięcy jej trwania oraz w czasie karmienia piersią; dzieciom do 14. roku życia; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu jelit. Nie należy stosować na otwarte rany, błony śluzowe lub na skórę zmienioną zapalnie, lub z oznakami zakażenia bakteryjnego albo wirusowego. Nie należy stosować leku pod opatrunkiem.
Dawkowanie:zewnętrznie; zazwyczaj 3-5 razy na dobę należy spryskać okolicę bolącego stawu, naciskając aplikator 10 razy (10 naciśnięć to 1 dawka leku). Podczas spryskiwania pojemnik należy trzymać pionowo, aplikatorem do góry. Na opakowaniu leku widnieje skala z dokładną ilością zużytego leku. Nie należy przekraczać dawki 25 ml leku na dobę, czyli 200 mg indometacyny. W przypadku stosowania indometacyny w innej postaci (Metindol) łączna dawka dobowa nie może być większa niż 200 mg.
Skutki uboczne:zaczerwienienie, wysypka, świąd i podrażnienie skóry w miejscu zastosowania leku, rzadko: reakcje alergiczne i kontaktowe zapalenie skóry, zaostrzenie istniejących zmian łuszczycowych; podrażnienie dróg oddechowych z krótkotrwałym skurczem oskrzeli włączn
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.