Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:EMOCHOL
Nazwa polska:NAPROKSEN
Nazwa międzynarodowa:Naproxenum
Nazwa angielska:NAPROXEN
Postać:Emochol - żel 1%.
Wizytówka:Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, do użytku zewnętrznego.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:EMO-FARM, EMO - Naproxen - żel 1,2 %, 10%, Hasco-Lek, Jelfa, Polfa-Pabianice - Naproxen - żel 10%, Sanofi-Synthelabo - Naproxen - żel 3%.
Zalecany:w leczeniu miejscowym stanów zapalnych, bólów mięśniowych, choroby zwyrodnieniowej stawów, w bólach pourazowych stawów, ścięgien, zapaleniu pochewek ścięgnistych, w urazach tkanek miękkich.
Działanie:dość silne przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania polega na hamowaniu powstawania w organizmie prostaglandyn - związków, które są odpowiedzialne za wywoływanie odczynu zapalnego i odczuwanie bólu.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na naproksen oraz na inne leki przeciwzapalne, np. Ibuprofen, Metindol oraz na aspirynę (Aspirin, Polopiryna), podczas ciąży (zwłaszcza od 6 miesiąca) i karmienia piersią, dzieciom poniżej 4 roku życia; ostrożność wskazana jest przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek oraz niewydolności krążenia. Leku nie stosuje się na uszkodzoną skórę.
Współdziałanie:podczas długotrwałego stosowania żelu na dużych obszarach skóry może nasilać działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin), przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), sulfonamidów (np Biseptol, Septrin). Z lekami moczopędnymi oszczędzającymi wydalanie potasu, np. Aldactone, Spironol, Verospiron może doprowadzić do zwiększenia stężenia potasu w surowicy krwi.
Dawkowanie:zewnętrznie, żel wciera się w bolące miejsca, po oczyszczeniu i osuszeniu skóry, 2-6 razy dziennie co kilka godzin.
Skutki uboczne:miejscowe skórne reakcje uczuleniowe. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy charakterystyczne dla działania naproksenu stosowanego wewnętrznie.
Uwagi:jest w Pharmindeksie ale koniec dopuszczenia
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.