Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:NAPROXEN (Żel)
Nazwa polska:NAPROKSEN
Nazwa międzynarodowa:Naproxenum
Nazwa angielska:NAPROXEN
Postać:Naproxen - żel 1,2 %, 3%, 10%.
Wizytówka:Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, do użytku zewnętrznego.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:EMO-FARM Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.
Wytwórca:EMO-FARM Sp. z o.o. - PL, Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A. - PL
Zalecany:w leczeniu miejscowym stanów zapalnych, bólów mięśniowych, choroby zwyrodnieniowej stawów, w bólach pourazowych stawów, ścięgien, zapaleniu pochewek ścięgnistych, w urazach tkanek miękkich.
Działanie:dość silne przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania polega na hamowaniu powstawania w organizmie prostaglandyn - związków, które są odpowiedzialne za wywoływanie odczynu zapalnego i odczuwanie bólu. Zmniejsza skupianie się płytek krwi (biorących udział w procesie krzepnięcia krwi), działa przeciwzakrzepowo. Niektóre preparaty zawierają dodatek mentolu, który wywołuje uczucie chłodu na skórze, zmniejsza jej wrażliwość na ból, działa słabo odkażająco i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w miejscu działania leku. Podobnie oddziaływuje na naczynia krwionośne zawarty w niektórych preparatach wodzian chloralu.
Niezalecany:przy nadwrażliwości na naproksen oraz na inne leki przeciwzapalne, np. Ibuprofen, Metindol oraz na aspirynę (Aspirin, Polopiryna), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do ukończenia roku; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu jelit, skazie krwotocznej. Leku nie stosuje się na uszkodzoną skórę.
Współdziałanie:podczas zewnętrznego stosowania Naproxenu w postaci żelu część preparatu ulega wchłonięciu przez skórę i może wywołać wzajemne oddziaływania opisane w haśle Naproxen.
Dawkowanie:zewnętrznie, żel wciera się w bolące miejsca 2-6 razy dziennie.
Skutki uboczne:miejscowe skórne reakcje uczuleniowe. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy charakterystyczne dla działania naproksenu stosowanego wewnętrznie.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.