Wydawnictwo KASTOR
Menu

Linki
Opis leku

Nazwa preparatu:REUMADOR (Żel)
Nazwa polska:PIROKSIKAM
Nazwa międzynarodowa:Piroxicamum
Postać:Reumador - żel 5 mg/g.
Wizytówka:Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwreumatyczny, do użytku zewnętrznego.
Dostępność:Bez recepty
Podmiot odpowiedzialny:Slovakofarma
Zalecany:w bólach, głównie pochodzenia reumatycznego: w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, w chorobie reumatycznej, w innych stanach zapalnych tkanki łącznej i mięśni, w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Bywa stosowany miejscowo po urazach (stłuczenie, zwichnięcie, skręcenie stawów, naderwanie więzadeł).
Działanie:przeciwzapalne, przeciwbólowe i słabe przeciwgorączkowe, zmniejsza stężenie kwasu moczowego we krwi. Piroksikam zmniejsza sztywność poranną u pacjentów z przewlekłym reumatoidalnym zapaleniem stawów. W postaci żelu wywiera miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejsza napięcie mięśniowe, zwiększa ruchomość stawów.
Niezalecany:z uwagi na wchłanianie leku przez skórę - w okresie ciąży i karmienia piersią, przy nadwrażliwości na lek oraz na inne leki przeciwzapalne, w tym na aspirynę (Aspirin, Polopiryna), przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, nerczycy, astmie oskrzelowej lub innych chorobach alergicznych, przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, chorobach jelit, niewydolności krążenia z obrzękami. Leku nie powinno się stosować u dzieci do 15. roku życia. Należy zachować ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku i u chorych na choroby zakaźne (piroksikam może obniżać naturalną odporność organizmu). Nie stosować na błony śluzowe.
Współdziałanie:podczas stosowania razem z lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryny (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) może pojawić się skłonność do krwawień. Z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol), salicylanami (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum) oraz alkoholem występują nasilone zaburzenia żołądkowo-jelitowe, mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego. Preparat nasila występowanie objawów ubocznych fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), litu (Lithium carbonicum), metotreksatu (Methotrexat, Trexan), sulfonamidów (np. Biseptol, Septrin); nasila działanie insuliny i innych środków przeciwcukrzycowych oraz penicyliny.
Dawkowanie:miejscowo - bolące miejsca smarować 3-4 razy dziennie cienką warstwą żelu (3 cm). Nie można stosować go na skórę uszkodzoną. W przypadkach podejrzenia o uczulenie lub przy stosowaniu na skórę nadwrażliwą, przed leczeniem należy wykonać próbę z bardzo niewielką ilością żelu. Nie stosować pod opatrunkiem zamkniętym.
Skutki uboczne:miejscowe podrażnienia, rzadko skórne odczyny alergiczne, senność, bóle i zawroty głowy, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.
Przed użyciem preparatu zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat

Wydawnictwo KASTOR, adres korespondencyjny: Osiedle Przyjaźń 140, 01-355 Warszawa; e-mail: wydawnictwo at kastor.strefa.pl
© Copyright by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2010.
Wszelkie prawa zastrzeżone.